UNESCO

Dahil Olma Yolunda

0

Kenya Eğitim Bakanlığı Özel İhtiyaçlar Eğitimi Müdür Vekili Fred Haga, “16 yaşındayken görme yetimi kaybettim. O zamanlar farkındalık oldukça düşüktü, bu yüzden okulu bırakmak zorunda kaldım.” diyor.

Bay Haga’nın eğitimini bitirmesine izin verecek yeni bir okul bulması yedi yıl sürdü. Bu, hayatında zor bir dönem olmasına rağmen, deneyim, bugün kim olduğunu şekillendirmeye yardımcı oldu: kapsayıcı eğitim için küresel mücadelede bir öncü.

Bugün, Uluslararası Engelliler Günü’ndeBay Haga’nın hikayesini kutluyor ve her gün dışlanmayla karşı karşıya kalan milyonlarca kişiyi kendimize hatırlatıyoruz.

Gün ayrıca kapsayıcı eğitimi bir insan hakkı olarak yeniden teyit ediyor ve uluslararası toplumu kimseyi geride bırakmamaya çağıran 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’nin temel bir unsurudur.

Bununla birlikte, damgalama ve ayrımcılık, veri sınırlamaları ve okula gitmeyen çocukların yerini belirlemedeki zorluklar ile öğretmenlerin yetersiz mesleki gelişimi ve desteği ile ilgili olanlar da dahil olmak üzere birçok zorluk devam etmektedir. Eğitim Komisyonu’na göre bu, dünya çapında 33 milyon kadar engelli çocuğun okula gitmediği gerçeğine yansıyor. Bütüncül bir yaklaşımı benimseyen eğitim planlaması ve yönetimi, kapsayıcı eğitim sistemlerinin teşvik edilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. 

Aynı zamanda geleceğin gerçekten herkes için erişilebilir olmasını sağlamanın temellerini atıyor. Kapsayıcılık yolunda adlı yeni bir rapor, son iki yuvarlak masa tartışmasından önemli noktaları paylaşıyor. IIEP-UNESCO ve UNICEF’in ev sahipliğinde, engellileri kapsayan eğitim sektörü planlaması üzerine.

Rapor, kapsayıcı eğitim planlamasında karşılaşılan ortak zorluklara ilişkin 16 ulusal eğitim bakanlığı ve engelli kuruluşlarından çeşitli ülke örneklerini bir araya getiriyor. Ayrıca, en iyi uygulamaları vurgular ve engelli çocuklara ve gençlere ulaşmada ve onları okula – ve eğitim kurumlarında – öğrenmelerine yönelik ilerleme belirtilerini tanımlar. 

Her iki yuvarlak masa toplantısındaki tartışmalar, yeni başlatılacak olan eğitim bakanlıklarından personel için bir sonraki çevrimiçi eğitim kursunu da besleyecektir.

Kaynak: UNESCO

Ahmet Taşhan
Ahmet Taşhan, Marmara Üniversitesi Matematik bölümünden mezun olmuştur. Çeşitli dergilerde eğitim üzerine yazılar yazmakta olup Yaşasın Eğitim platformunun Editörlüğünü üstlenmektedir.

  Okulda Ruh Sağlığı Ve Esenlik

  Önceki Makale

  İki Yıl Sonra, Hala Pandemik Stresle Başa Çıkmak

  Sonraki Makale

  Bize Ulaşın

  Email: info@conthealthme.com

  Managed by Conthealhtme

  Login/Sign up

  Bize Ulaşın

  Email: info@conthealthme.com

  Managed by Conthealhtme