EğitimUnıversıty of Cambrıdge

Fen Sınıfında Dil Becerileri

0

Bunun nedeni şunlar olabilir:

 • Karmaşık bilimsel terminoloji.
 • Bilimde ağırlık, kuvvet ve olay gibi günlük yaşamda farklı bir anlam ifade eden kelimeler. Bilinen kelimelerin anlamlarını farklı bir bağlamda anlamaya çalışmak öğrenciler için zor olabilir.
 • Ekleme (ve), karşıtlık (aksi), neden (çünkü) ve zaman (sonra) önermeleri olan mantıksal bağlaçlar, bilimsel bir argüman oluşturmak için gereklidir ancak öğrenciler için kafa karıştırıcı olabilir.
 • Bilimin dili sadece kelimelerden oluşmaz. Öğrenciler ayrıca grafikler, matematik, denklemler, semboller ve diyagramlar aracılığıyla anlayışlarını geliştirirler. Bu farklı formlar öğrencilerin anlamalarına yardımcı olabilir, ancak matematiği tanıtmak yeni engeller oluşturabilir. Öğrencilerin matematik becerilerini bilime aktarabilmeleri, eğitim araştırmalarında kabul edilen bir problemdir. Öğrencileri bu temel beceri konusunda desteklemek için ders sırasında zaman ayırmaya değer.
 • Bilimsel raporlar genellikle öğrencilerin kafa karıştırıcı bulabilecekleri pasif bir sesle yazılır.

Üç beceriye odaklanın

Peki, fen derslerinde dili kullanma konusunda öğrencilerinizi nasıl destekleyebilirsiniz? Üç beceri alanına odaklanalım: konuşma, okuma ve yazma.

Konuşma

Kapalı sorular sorduğumuzda, öğrenciler kısa biçimli yanıtlar verirler. Çoğu zaman bu, yalnızca temel konuşma dilini uyguladıkları anlamına gelir. Bilimsel dili içeren daha kapsamlı tartışmaları teşvik etmeye yardımcı olacak fikirlerin bir kontrol listesini oluşturun.

Okuma

Öğrenciler bilimsel yazıları okuyarak fikirler oluşturmayı öğrenmelidir. Bunu yapmak için yansıtıcı okuma becerilerini geliştirmeleri gerekir. Öğrencilerin yansıtıcı okuma becerilerini geliştirmeye yardımcı olabilecek okuma etkinlikleri, Metinle İlgili Yönlendirilmiş Etkinlikler (DARTS) olarak bilinir. DARTS’ta öğrenciler, anlamalarına yardımcı olmak için metni bozar veya yapılandırır.

yazma

Yazmak için aktif olarak düşünmek zorunda kalırlarsa öğrencilerin daha fazla öğreneceklerini biliyoruz. Üç türe ayrılan farklı yazı türleri vardır: Öğrenmek için yazmak, akıl yürütme ve iletişim kurmak için yazmak. Her üç tür de öğrenci fikirlerini ortaya çıkarmaya, daha sonra ne öğreteceğinizi değerlendirmenize ve hangi desteğin gerekli olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir.

Kaynak: Cambridge Üniversitesi

Ahmet Taşhan
Ahmet Taşhan, Marmara Üniversitesi Matematik bölümünden mezun olmuştur. Çeşitli dergilerde eğitim üzerine yazılar yazmakta olup Yaşasın Eğitim platformunun Editörlüğünü üstlenmektedir.

  Perspektifler, Yansıtma Ve İşbirliği: Oxford University Press İle Çalışma Üzerine Düşünceler

  Önceki Makale

  Bir Opera Hayatının Uvertürü Bölüm 1

  Sonraki Makale

  Bize Ulaşın

  Email: info@conthealthme.com

  Managed by Conthealhtme

  Login/Sign up

  Bize Ulaşın

  Email: info@conthealthme.com

  Managed by Conthealhtme