Unıversıty of Oxford

Geri Alma Alıştırması

0

Southampton, King Edward VI Okulu Psikoloji Bölüm Başkanı Rachel Moody’den dinliyoruz:

Araştırmalar, geri alma alıştırmasının sınavlara en önemli hazırlık olduğunu gösteriyor. Bilgiye erişip hafızalarından çıkaramayan öğrencilerin güzel revizyon kartları, zihin haritaları veya konu özetleri yazmaya odaklanmasının bir anlamı yoktur.

OUT oluşumu sadece IN oluşumu değil

Öğrencilerime, kursun başlangıcından itibaren Eksiksiz Revizyon Kılavuzları verilir, böylece konuları özetleyerek zaman kaybetmezler. Bunların bir başka avantajı, değerlendirme/tartışma noktalarının çok net bir şekilde organize edilmesi ve içeriği daha yönetilebilir hale getiren, potansiyel makale başına öğrenilecek yalnızca dört özenle seçilmiş AO3 noktası olmasıdır. Daha zayıf öğrenciler için, sadece üç tane öğrenmeyi öneriyoruz, çünkü birkaç noktayı iyi bilmek, daha fazla noktadan bahsetmek ama onları düzgün bir şekilde geliştirmemek yerine daha iyidir. Öğrenciler, derinlemesine işleme ve sınav becerileri uygulama konusunda yardımcı olacak etkinlikler de içeren çalışma kitaplarında sınıf notları alırlar. Bu etkinliklerin çoğu, Revizyon Kılavuzlarındaki “UYGULAMA” sayfalarından alınmıştır.

Çoğu derste geri çağırma alıştırması yapıyoruz ve öğrencileri bunu kendi başlarına yapmaya teşvik etmeye devam ediyoruz.

Derslerde genellikle mini bir testle başlarız, mini beyaz tahtalarda cevapladıkları tahtada 6-8 sorudan oluşan bir dizi. Bu harika teknoloji, bir kağıt parçası kadar sağlam ve kalıcı hissettirmediği için onları denemeye teşvik ediyor gibi görünüyor. Ayrıca bu teknoloji kağıt tasarrufu sağlamaktadır. Onları her zaman cevapları aramak yerine iyice düşünmeye ve bir tahminde bulunmaya teşvik ediyoruz. Tüm soruları denedikten sonra, boşlukları doldurmak için notlarına bakabilirler.

Sınavlar geri alma alıştırması yapmak için gerçekten faydalıdır ve herkesin favorileri vardır, ancak öğrencilerim bir Cuma öğleden sonra beyin tatlısı ödüllü bir Kahoot’u hala seviyor. Cevapları dikkatli bir şekilde kontrol etmeye ve düzenlemeye değer, çünkü bazıları aceleyle öğretmenler veya cevapları gerçekten bilmeyen öğrenciler tarafından oluşturuldu!

Özel çalışmalarında, öğrencilere her aşamada geri alma alıştırması yapmaları önerilir:

 • Bir konuyu gözden geçirmeden önce, mümkün olduğu kadar çok anahtar terim, teori ve araştırmayı zihin haritası veya beyin fırtınası yapın.
 • Ardından, hatırlamanızın doğruluğunu kontrol etmek için notlarınıza veya revizyon kılavuzuna bakın.
 • Tahmin etmekten korkmayın! Yanlış bir şeyi hatırlayıp sonra düzeltmek, çok erken pes edip cevaba bakmaktansa gelecekte daha iyi hatırlamanızı sağlar.
 • Kaçırdığınız bitleri farklı bir renkte ekleyin, böylece o zaman hangi bitleri hatırlamadığınızı görebilir ve bir dahaki sefere onlara odaklanabilirsiniz.
 • Bir konuyu gözden geçirin, kendinizi hemen test etmeyin, bir sonraki gözden geçirme oturumuna kendi kendine test, Kerboodle değerlendirmesi, “İnceleme” görevi (Revizyon Kılavuzlarından) veya o konuyla ilgili sınav soruları ile başlayın. Bu, geri çağırmayı boşluk bırakır, böylece hafızanızın derinliklerine inmeniz gerekir.
 • Kerboodle kaynakları öğrencilere atanabilir ve kendi öz değerlendirmeleri sınıfta veya öğrencilerin bunlara erişimi varsa, kendi özel çalışmalarında geri alma pratiği yapmak için çok yararlıdır.
 • Birkaç gün sonra tekrar geri getirme alıştırması, hızlı bir beyin fırtınası veya zihin haritası veya hafızadan bir kompozisyon planı ile başlayarak bir konuyu tekrar ziyaret edin.

Bazı kavramlar, her şeyi hatırlayabilene kadar, yavaş yavaş iskeleden ayrılarak, ipuçlarını kaldırarak prova edilebilir. Bunu İstatistiksel testler ile yapıyorum ve istatistiksel testler tablosunun kart sıralamalı bir versiyonuna sahibim (2. ders. Yavaş yavaş yapıyı kaldırıyorum, böylece birkaç dersten sonra masayı mini bir beyaz tahtada hafızadan çizebiliyorlar.)

Önümüzdeki birkaç hafta içinde spesifikasyonu bitirirken, öğrencilere revizyon zamanlarını etkili bir şekilde kullanmalarını ve geri alma alıştırmalarına öncelik vermelerini hatırlatacağız. Bunun anlamını görebilirler, umarım yapıyorlardır!

Kaynak: Oxford Üniversitesi

Ahmet Taşhan
Ahmet Taşhan, Marmara Üniversitesi Matematik bölümünden mezun olmuştur. Çeşitli dergilerde eğitim üzerine yazılar yazmakta olup Yaşasın Eğitim platformunun Editörlüğünü üstlenmektedir.

  Kapsayıcı Eğitim: Teknolojinin Önündeki Engellerin Üstesinden Gelmek

  Önceki Makale

  Bize Ulaşın

  Email: info@conthealthme.com

  Managed by Conthealhtme

  Login/Sign up

  Bize Ulaşın

  Email: info@conthealthme.com

  Managed by Conthealhtme