UNESCO

IIEP Yeni Yönetim Kurulu Başkanı Ve Üyelerini Memnuniyetle Karşıladı

0

IIEP Direktörü Karen Mundy, Yönetim Kurulunun 61. Oturumu sırasında “Dr. Weinstein’ı bu yeni role sıcak bir şekilde karşılıyoruz” dedi. “Dünya belirsizlikle karşı karşıya kalırken, onun eğitim, sosyal içerme ve kültürün kesişim noktasındaki kapsamlı bilgisi ve liderliği, IIEP’nin daha alakalı, çevik ve duyarlı bir enstitü olmasına yardımcı olacaktır.”

Şu anda Universidad Diego Portales’de eğitim profesörü olan Dr. Weinstein, eski Eğitim Müsteşarı (2000-2003) ve Şili’deki ilk Kültür ve Sanat Bakanı (2003-2006) idi. IIEP’nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak Dr. Weinstein, Enstitü önümüzdeki yıllarda dünya çapındaki eğitim bakanlıklarının bir ortağı olarak rolünü keskinleştirirken rehberlik sağlayacaktır.

Ayrıca, Yönetim Kurulunun tavsiyelerini takiben, UNESCO Genel Direktörü Kurula üç yeni üye atadı: Afrika’da Eğitimi Geliştirme Derneği (ADEA) Genel Sekreteri Albert Nsengiyumva , Adil Erişim ve Öğrenme (REAL) Merkezi için Cambridge Üniversitesi‘nde Araştırma Direktörü Pauline Rose ve Brookings Enstitüsü Evrensel Eğitim Merkezi Eş-Direktörü Emiliana Vegas.

Daha güçlü bir gelecek için kapasitelerin güçlendirilmesi

Yeni bir Orta Vadeli Strateji (2022-2025) ile IIEP, COVID-19 salgınının ortasında küresel eğitim için öngörülemeyen bir finansman ortamında gezinirken Üye Devletlere sunduğu temel teklifini geliştiriyor. Sektör analizi ve planlarının ötesinde bir odaklanmaya sahip olmak için planlamaya yönelik yeni yaklaşımlardan yararlanılacaktır.

Önümüzdeki yıllarda,  IIEP’nin portföyünün yarısından fazlası Afrika kıtasındaki eğitim sistemlerine yönlendirilecek, Latin Amerika Bölge Ofisi ise kritik bölgesel uygunluk sağlamaya devam edecek.

2020-2021’de IIEP 1.800 eğitim profesyoneli yetiştirdi ve 72 ülke IIEP’nin teknik işbirliğinden yararlandı.

Ek olarak IIEP, küresel uzmanlığını aşağıdakiler dahil olmak üzere temel alanlarda demirlemek için teknik uzmanlardan oluşan dört “değer kümesi” oluşturacaktır:

 1. Planlama, finans, veri ve yönetişim
 2. Gelişmiş öğrenme için daha iyi yönetim
 3. Eşitlik ve dayanıklılık
 4. Beceriler ve esnek öğrenme yolları

Bu kümeler, teknik işbirliği ile araştırma ve geliştirmeyi bir araya getirirken, eğitim ve bilgi seferberliği tüm faaliyetleri besleyecektir.

IIEP ayrıca, son beş yılda Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine yönelik ilerleme için sağlam temellerin atılmasına yardımcı olduğu için, görevi sona eren Başkanı Dr. Nicholas Burnett’e teşekkür eder.

“Hem IIEP’ye hem de genel olarak eğitime verdiği sarsılmaz destek için Dr. Burnett’i selamlıyoruz. Hepimiz Eğitim 2030’a doğru ilerlemeye devam ederken, katkıları paha biçilmezdi.” – Mundy.

Görevden ayrılan Başkan ve meclis ayrıca, Aralık 2021 61. Yönetim Kurulu toplantısında hizmetleri için eski Yönetim Kurulu Üyeleri Nina Arnhold, Simone Cecchini, Valérie Liechti ve Jean-Michel Severino’ya teşekkür etti ve onları övdü.

IIEP-UNESCO Hakkında

1963 yılında kurulan IIEP, hükümetleri hem ulusal hedeflere hem de uluslararası olarak belirlenmiş küresel hedeflere ulaşabilmeleri için eğitim sistemlerini planlama ve yönetme konusunda destekleyen uzmanlaşmış bir UNESCO enstitüsüdür. IIEP, eğitim planlaması ve yönetimi, kanıta dayalı araştırma ve bilgi seferberliği ve eğitim bakanlıklarına ve diğer kurumlara teknik yardım konularında eğitim uzmanları aracılığıyla sürdürülebilir eğitim kapasitesi geliştirir.

Kaynak: UNESCO

Ahmet Taşhan
Ahmet Taşhan, Marmara Üniversitesi Matematik bölümünden mezun olmuştur. Çeşitli dergilerde eğitim üzerine yazılar yazmakta olup Yaşasın Eğitim platformunun Editörlüğünü üstlenmektedir.

  Toronto Üniversitesi, Üniversite Topluluğu İçin Nalokson Programını Başlattı

  Önceki Makale

  Öğretiminizi Geliştirmek İçin Altı Temel Beceri

  Sonraki Makale

  Bize Ulaşın

  Email: info@conthealthme.com

  Managed by Conthealhtme

  Login/Sign up

  Bize Ulaşın

  Email: info@conthealthme.com

  Managed by Conthealhtme