DünyaUNESCO

Safia İle Tanışın: Bir Afgan Mülteci Pakistan’da Hayallerinin Peşinden Gidiyor

0

İbrahimkhel hiçbir şeyin onu durdurmasına izin vermedi. 1990’larda çatışmalardan kaçan Afgan ebeveynler için Pakistan’daki Kacha Garhi mülteci kampında doğup büyüyen İbrahimkhel, yeni bir okulda 7. sınıfa kaydoldu.

“Okul bir saat uzaklıktaydı ama annem her sabah benimle yürürdü.” Yine de, başka bir aksama korkusu devam etti ve kendisini 9. sınıfa ilerletecek bir sınava girmeye karar verdi. “Eğitimimi olabildiğince çabuk tamamlamak istedim.”

Sonuç olarak, İbrahimkhel liseden mezun olduğunda 13 yaşındaydı. Çoğu kız okulu genç yaşta bitirecek olsa da, öğrenmeyi bırakmak ve uluslararası ilişkilere olan tutkusundan vazgeçmek istemedi. Kızların eğitimiyle ilgili uzun süredir devam eden tabulara rağmen devam etmesi için onu motive eden ailesinin ve öğretmenlerinin desteğine güveniyor.

“Eğitim, mülteci ve ev sahibi topluluk öğrencilerinin bir araya gelmesine yardımcı olabilir. Mülteci öğrenciler ev sahibi topluluk öğrencileriyle birlikte çalıştıklarında birbirleriyle iletişim kurabiliyorlar, birbirlerini anlayabiliyorlar ve bu da entegrasyona, fikir paylaşımına ve ortak sorunlarına yeni çözümlere yol açıyor. Aynı zamanda mültecilere yönelik olumsuz medya algısının yıkılmasına da yardımcı olabilir.”

Yine de yolculuğu engellerden arınmış değildi. Safia, “En büyük engel dildi” diyor. “Gençken Afgan müfredatını takip ettim ve üniversiteye gittiğimde dil zorluklarının farkında değildim. Çok temel Urduca ve İngilizceyi takip etmiştim ama şimdi çok güçlü dil becerilerine ihtiyacım vardı.” Ayrıca, yüksek öğrenime geçmek için belirli belgelere ve denklik belgelerine ihtiyaç duyduğu sıkıcı bir başvuru süreciyle karşı karşıya kaldı.

Ancak, ısrar etti ve sadece bir yıl içinde İngilizcede hızla ustalaştı. 2014 yılında ailesinde yüksek öğrenime geçen ilk kadın oldu ve siyaset bilimi alanında yüksek lisans yaptı. Şimdi 25 yaşında, BM Mülteci Ajansı’nın Küresel Gençlik Danışma Konseyi’nin bir üyesi. Şimdi ise İslamabad’da Felsefe Yüksek Lisansını Pakistan mülteciler için bir burs ile tamamlıyor. Ardından doktora yapmak istiyor ve Afganistan’ın ilk kadın Dışişleri Bakanı olmayı hayal ediyor. “Politika oluşturmaya kadın bakış açısı getirmek istiyorum” diyor.

“Bir kadına fırsat verildiğinde ve liderlik pozisyonunda olduğunda, bir vizyonu gerçeğe dönüştürebileceğini ve kimliği ve kaynağı olmayan bir mülteci çocuğun eğitimini tamamlayabildiğinde, bir kadının bu pozisyona gelebileceğini göstermek istiyorum.”

Ibrhaimkhel’in hikayesi, kaliteli eğitim haklarını kaçıran milyonlarca mülteciye ilham kaynağı oluyor. Birleşmiş Milletler Mülteci Ajansı’na göre, dünya çapında, tüm okul çağındaki mülteci çocukların yüzde 48’i okula gitmiyor ve sadece yüzde 3’ü yüksek öğrenime kaydoluyor.

IEP, ülkeleri mülteciler için eğitim planlaması konusunda destekliyor

Mülteciler ve yerinden edilmiş çocuklar da dahil olmak üzere herkes için kaliteli eğitim hakkının sağlanması IIEP-UNESCO için bir önceliktir. Bunu ilerletmeye yardımcı olmak için IIEP, krize duyarlı eğitim planlaması olan ülkeleri desteklemektedir . Planlamaya yönelik bu yaklaşım, eğitim planlamacılarının ve politika yapıcıların krizlerin etkisini azaltmalarına ve İbrahimkhel gibi gençler de dahil olmak üzere eğitimde eşitsizlik ve dışlanmanın üstesinden gelmelerine yardımcı olur.

IIEP ayrıca mülteci ortamlarındaki öğretmenleri desteklemek için yenilikçi politika seçeneklerinin yanı sıra mültecilerin ve diğer savunmasız öğrencilerin yüksek öğrenimde başarılı olmalarına yardımcı olmak için esnek öğrenme yollarının nasıl tasarlanacağını araştırıyor.

Pakistan’da, özel olarak, IIEP, birkaç yeni il eğitim sektörü planına destek sağlamıştır. Örneğin, ülkenin 1,4 milyon kayıtlı Afgan mültecisinin dörtte birine ev sahipliği yapan Belucistan’da bu, mültecilerin kaliteli eğitime erişimini desteklemeye yardımcı olacak stratejileri içeriyor. Bunlar arasında mülteci kamplarındaki okul koşullarının iyileştirilmesi, ilkokullar için Peştuca ve Dari dillerinde ders kitapları, mülteci kızların eğitime katılımını artırmak için topluluk seferberliği ve mülteci öğrencilerin devlet ortaokullarına ve kolejlerine kaydolmasına yardımcı olacak yeni kotalar yer alıyor.

Kaynak: UNESCO

Ahmet Taşhan
Ahmet Taşhan, Marmara Üniversitesi Matematik bölümünden mezun olmuştur. Çeşitli dergilerde eğitim üzerine yazılar yazmakta olup Yaşasın Eğitim platformunun Editörlüğünü üstlenmektedir.

  İnovasyon Kültürü Oluşturmak ve Beslemek

  Sonraki Makale

  Bize Ulaşın

  Email: info@conthealthme.com

  Managed by Conthealhtme

  Login/Sign up

  Bize Ulaşın

  Email: info@conthealthme.com

  Managed by Conthealhtme