Eğitim

Teneffüs kalitesi öğrenci davranışını ve sosyal-duygusal gelişimi etkiliyor!

0

OSU Halk Sağlığı ve İnsan Bilimleri Koleji’nden William Massey, “Tüm teneffüsler eşit yaratılmamıştır” dedi. Okulların bu sonbaharda tam zamanlı yüz yüze derslere geri dönmesiyle, “Şimdi yeniden düşünmek için iyi bir zaman, ‘Daha çocuk dostu okulları nasıl yaratırız?’ dedi. Okulda gün boyunca, oyun zamanına ve mekana kaliteli erişimin sağlanmasının bunu yapabilmemizin bir yolu olduğunu düşünüyorum.”

Massey’in bu hafta Journal of School Health’de yayınlanan çalışması, 2018-19 öğretim yılında beş eyalette 25 okulda üçüncü ve beşinci sınıf öğrencilerinin şahsen gözlemlenmesini içeriyor. Okullar, çok çeşitli sosyoekonomik statüleri ve ırksal ve etnik çeşitliliği kapsıyor.

Araştırmacılar teneffüs kalitesini bir dizi faktöre göre ölçtüler. Bu faktörler arasında, okul bahçesinin fiziksel ve çevresel güvenliğinin sağlanıp sağlamadığı; çocukların oyun oynama fırsatları olup olmadığı ve gerekli alan ve donanıma sahip olup olmadığı gibi faktörler yer almaktadır.

Massey, temel oyun ekipmanlarına sahip güvenli bir alan verilmiş gibi görünebilir ancak her zaman böyle değildir, dedi.

Çocukların dışarı çıktığı oyun alanlarında bulundum ve yüksek çitleri olan bir park yeri, oyun yapısı yok, top yok, ip atlama yok, tebeşir yok – kelimenin tam anlamıyla dışarıdalar ve yapacak hiçbir şey yok. Ayrıca oyun alanlarında inşaattan büyük delikler, kırık camlar ve iğneler gördüm.

WIllIam Massey

Araştırmacılar ayrıca öğrenci davranışlarına ve sözlü ve fiziksel çatışma oluşumuna ve ayrıca çatışma çözümüne de baktılar ve oyun alanında yetişkinlerin ne yaptığını izlediler.

Daha önceki araştırmalarımın çoğu, yetişkinlerin oyun alanındaki en önemli varlıklardan biri olduğunu gösteriyor. En önemli şeylerden biri: Yetişkinler, öğrencilerle olumlu etkileşimleri modelleyip teşvik ediyor mu ve gerçekten öğrencilerin kendileri ile etkileşim kuruyorlar mı? Yetişkinler teneffüslerde öğrencilerle ne kadar çok etkileşim kurar ve onlarla oynarsa, çocuklar o kadar çok oynar, daha fazla fiziksel aktivite olur ve daha az çatışma olur.”

WILLIAM MASSEY

Massey, yüksek kaliteli teneffüs ile öğrenci esnekliği, öz kontrol, uyarlanabilir sınıf davranışları ve yürütme işlevinde daha yüksek puanlar arasında önemli bir ilişki olduğunu söyledi.

Bu bulgulara ve teneffüsle ilgili önceki araştırmasına dayanarak, Massey, okulların teneffüse okul gününün kritik bir parçası olarak bakmaları gerektiğini savunuyor – bu da teneffüse yeterli zaman ve kaynak ayırmak anlamına geliyor.

Okulların bunu başarmak için pahalı oyun yapılarına ihtiyacı yok. Her sabah bir yetişkinin oyun alanında güvenlik taraması yapması veya çocukların 10 veya 15 dakikalık teneffüs molalarını en üst düzeye çıkarabilmeleri için futbol sahasının önceden kurulmuş olduğundan emin olmak gibi basit, düşük maliyetli önlemler büyük bir fark yaratacaktır.

Okullar pandemiden çıktıkça, öğretmenlerin, çocukların sosyal ve duygusal gelişimlerinin ve oyun ihtiyaçlarının önemini anlamaları için bir şans var ancak bazıları geçen yıl kaçırılan tüm içeriği kısa bir süreye sıkıştırmaları gerektiğini düşünebilir.

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2021/07/210709094456.htm

Öğrencilerin beynin karmaşık sistemlerini anlamalarına yardımcı olmak için sanal gerçekliği kullanan araştırmacılar, bir öğrenme aracı olarak 3D görselleştirmenin etkinliğini gösteriyor

Önceki Makale

Akademik eğitim beynin yaşlanmasını olumlu yönde etkileyebilir!!!

Sonraki Makale

Bize Ulaşın

Email: info@conthealthme.com

Managed by Conthealhtme

Login/Sign up

Bize Ulaşın

Email: info@conthealthme.com

Managed by Conthealhtme