OkulUnıversıty of Toronto

Toronto Üniversitesi’nin Yüz Yüze Faaliyetlere Güvenli Bir Dönüş İçin Hazırlanmasının Üç Temel Yolu

0

Toronto Üniversitesi başkan yardımcısı Cheryl Regehr, “Öğrencilerimiz için giderek daha canlı bir yüz yüze deneyim planlarken, kampüslerimizde çalışmak ve okumak için güvenli koşullar sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapma taahhüdümüzü yinelemek istiyoruz” dedi. Başkan Yardımcısı ve eşitlik ve kültür başkan yardımcısı Kelly Hannah-Moffat, insan stratejisi, topluluğa yakın tarihli bir notta söyledi. “Gelişen halk sağlığı koşulları konusunda teyakkuzdayız ve planlarımızı uzmanlar topluluğumuzun rehberliğine göre ayarlamaya ve uyarlamaya devam ediyoruz.”

U of T başkanının COVID-19 konusunda özel danışmanı ve Temerty Tıp Fakültesi dekanının kıdemli danışmanı olan Salvatore Spadafora, gerçeklerin “şu anda toplumumuzda muhtemelen çok az şey sıfır risk” olduğunu söylüyor. T’nin COVID-19’u ele almaya yönelik 12 adımlık planı, üniversite ortamında bulaşmayı sınırlamada oldukça etkili olmaya devam ediyor.

Özellikle aşıların, maskelemenin ve havalandırmanın önemine değindi. Toronto Üniversitesi’nin sağlam önlemler aldığı tüm alanlar.

Anestezi uzmanı olan Spadafora ve Üniversite Sağlık Ağı’nda bulaşıcı hastalık uzmanı ve tıp bölümünde yardımcı doçent olan Alon Vaisman , kısa süre önce U of T News ile bu üç önlemin her birinin riski azaltmada oynadığı rol ve Omicron varyantının ortaya çıkmasının ardından yapılan güncellemeler hakkında konuştu.

Maskeler

Üniversite şu anda ASTM seviye iki veya üç olarak derecelendirilen tıbbi maskeleri tavsiye ederken, kampüsteki tüm kapalı alanlarda maskeler gerekli olmaya devam ediyor.

Spadafora, “Bunlar temel olarak tıbbi ortamlarda ve kliniklerde takıldığını gördüğünüz mavi prosedür maskeleridir” diyor.

Tek katmanlı bir bez maske tek başına yeterli koruma sağlamaz, ancak cerrahi maske üzerine giyilebilir. Üniversite, malzemelerin izin verdiği ölçüde, maliyet veya tedarik zinciri sorunları nedeniyle maskeleri elde edemeyen U of T topluluğu üyelerine uygun maskeleri sağlamak için çalışıyor.

Vaisman, maskelerin nasıl giyilmesi gerektiğine gelince, maskelerin tam oturması, burnu, ağzı ve çeneyi boşluk bırakmadan kapatması gerektiğini söylüyor. Yüksek kaliteli cerrahi maskeler, burnunuzun köprüsüne sıkıca oturacak şekilde kalıplanabilir.

N95, KN95 ve yüksek kaliteli tıbbi maskelerin hepsinin makul olduğunu ekleyen Vaisman, “Temelde yapmak istediğiniz şey, maskenizin temiz olduğundan ve nefes aldığınızda hava kaçmadığından emin olmaktır” diyor. 

KN95 maskeleri tek bedendir, oysa N95’ler çeşitli boyutlarda gelir ve uygun uyum testi gerektirir. Vaisman, “Sınıfa gitmek veya halka açık ortamlarda dışarı çıkmak için mutlaka bir N95 veya KN95 takmanız gerekmiyor. Maske takmanın en önemli yönleri, iyi oturmaları ve uzun süreler boyunca rahatça giyilebilmesidir” diyor.

Bazı sağlık bakım ortamlarındaki maskeler yalnızca tek kullanımlık olsa da Vaisman, tıbbi maskelerin hasar görmedikleri, nemli veya kirlenmedikleri sürece düşük riskli ortamlarda genellikle birden fazla kullanılabileceğini söylüyor.

“Kanada Halk Sağlığı Kurumu’nun tavsiyesi, tam oturan bir maske takmanızdır, bu nedenle kesinlikle yüksek kaliteli bir tıbbi maske işe yarar.”

Aşılar

U of T, topluluğunun tüm üyelerini, uygun oldukları anda bir destekleyici atış yapmaya teşvik ediyor. Omicron varyantı ile tam olarak aşılanmış kişilerde enfeksiyon veya çığır açan vakalar ortaya çıkabilirken, çalışmalar, üçüncü bir dozun iki doza veya hiçbirine kıyasla enfeksiyona karşı daha fazla koruma sağladığını göstermektedir.

Spadafora, “Omicron, üç dozunuz olsa bile potansiyel olarak aşıyı geride bırakabilir, ancak son verilere dayanarak üçüncü bir dozun hala son derece koruyucu olduğunu biliyoruz, yüzde 70’e kadar,” diyor.

Vaisman, daha da önemlisi, üçüncü bir dozun da ciddi sonuçları önlemek için iyi bir iş çıkardığını söylüyor. Ontario Halk Sağlığı Kurumu raporunda atıfta bulunulan bir test negatif vaka kontrol çalışması, üçüncü bir dozun, aşılamadan iki ila dört hafta sonra hastaneye yatış riskini yüzde 74 ve beş ila dokuz hafta arasında yüzde 55 ila 65 oranında azaltılmış bir hastaneye yatma riski ile ilişkili olduğunu buldu. 

Bugüne kadar, U of T topluluğu üyelerinin yüzde 99’u , üniversitenin öz değerlendirmeler için çevrimiçi aracı olan UCheck’e aşı kanıtı makbuzlarını yükledikten sonra üniversitenin mevcut aşılama talimatına tam olarak uyuyor. Kalan yüzde birin çoğu ile tam aşı yolundalar. UCheck, topluluk üyelerinin gönüllü olarak ek (artırıcı) doz kanıtlarını yüklemelerine izin vermek için bu hafta güncelleniyor.

Spadafora, 15 Aralık’ta U of T’nin tatil tatilinin ardından yüz yüze öğrenme ve etkinliklere dönüşü erteleme kararının, U of T topluluğu üyelerine ek çekimler yapmak için ihtiyaç duyabilecekleri fazladan zaman vermesini umduğunu söyledi.

Hâlâ takviyeye ihtiyacı olanlar için il rezervasyon sistemine ve eczanelere günlük olarak yeni randevular ekleniyor. St. George yerleşkesi, Leslie Dan Eczacılık Fakültesi kampüsündeki Discovery Pharmacy, Ontario sağlık kartı olmayanlar da dahil olmak üzere U of T topluluğunun tüm üyeleri için aşı rezervasyonu yapıyor.

U of T Mississauga’da, eyaletin GO-VAXX mobil aşı klinikleri Şubat ayında ziyaret edilecek. Bu arada U of T Scarborough, önümüzdeki haftalarda bir veya daha fazla pop-up kliniğe ev sahipliği yapmayı planlıyor. Ayrıntılar hazır olduğunda Utogether aşı sayfasında yayınlanacak .

Spadafora ayrıca topluluk üyelerine kampüse gelmeden önce UCheck öz değerlendirmesini doldurmayı ve herhangi bir COVID-19 semptomu yaşarlarsa evde kalmalarını hatırlattı.

Havalandırma

Üniversite, üç kampüsündeki binaları değerlendirdi ve tüm merkezi HVAC sistem filtrelerini MERV 13’e veya mevcut altyapıyla uyumlu en yüksek seviyeye yükseltti. Ayrıca, tutarlı hava akışı sağlamak için tüm binalarda (genellikle enerji tasarrufu çabalarını desteklemek için uygulanan) talep kontrollü havalandırma önlemleri devre dışı bırakıldı.

Havalandırma sistemleri, binalara temiz hava vermek için her sabah doluluktan iki saat önce açılır, bu işlem sifon olarak bilinir. Ek olarak, U of T, sınıflardaki hava akışını ölçtü ve uzmanlara ve COVID-19 bulaşmasına ilişkin araştırmalara danıştıktan sonra saatte altı eşdeğer hava değişikliği standardı belirledi. Yükseltmeler gerektiği gibi yapıldı.

Enfeksiyon kontrol epidemiyolojisinde bir U of T uzmanı olan Colin Furness, geçen sonbaharda U of T News ve Üniversite İşleri’ne verdiği demeçte, Toronto Üniversitesi ve diğer üniversitelerin, havalandırma sistemlerini güncellemek için hızlı hareket eden ilk kuruluşlar arasında olduğunu söyledi.

“Başkalarının hava meselelerini söylemesini beklemedik” dedi. “Kanada’nın önde gelen sesleri, bulaşıcı hastalık ve epidemiyoloji ile ilgili olarak. Kendi iç uzmanlığımıza danıştık. U of T en başından atladı ve gerçekten akıllı olan hava ve havalandırmaya öncelik vermeye başladı.”

Kaynak: Toronto Üniversitesi

Ahmet Taşhan
Ahmet Taşhan, Marmara Üniversitesi Matematik bölümünden mezun olmuştur. Çeşitli dergilerde eğitim üzerine yazılar yazmakta olup Yaşasın Eğitim platformunun Editörlüğünü üstlenmektedir.

  Matematiksel Düşünmek ve Çalışmak Bölüm 1: Tanımlar Ve Örnekler

  Önceki Makale

  Secondary School Admission Test Sınavı Nedir?

  Sonraki Makale

  Bize Ulaşın

  Email: info@conthealthme.com

  Managed by Conthealhtme

  Login/Sign up

  Bize Ulaşın

  Email: info@conthealthme.com

  Managed by Conthealhtme